wtorek, 2 stycznia 2024

2023. Podsumowanie.

 

Już nawet nie będę pisać o tym czasie pędzącym, że styczeń 2023 był przedwczoraj i że niemożliwe, że moje najmniejsze dziecko we wrześniu pójdzie do szkoły.

Robię co mogę, żeby to życie zwalniać trochę. Z premedytacją zatrzymuję się na chwilę, łuskam z rzeczywistości takie zakotwiczające skrawki, błyski takie, zatrzymuję się, biorę oddech i uświadamiam sobie, że życie trwa właśnie teraz, i że składa się ono z niezbyt malowniczych pośpiesznych poranków, nerwówki w pracy i zwykłych popołudni w parku albo w kuchni przy garach. Że dzieje się ono także wtedy, gdy jest szaro i deszczowo, gdy dzieci są chore, a ja mam pryszcze na brodzie.

I mimo, tego, że to był rok, gdy najpierw siedziałam w domu z dzieciakiem dochodzącym do siebie po operacji, gdy miałam tak dużo stresującej pracy, że czasem płakałam ze zmęczenia. Gdy chwiała mi się równowaga życiowa, i czułam się ponadszarpywana psychicznie ze wszystkich stron. Odnajdywałam te skrawki. Zatrzymywałam się, po to, by rozejrzeć się w rzeczywistości, zauważyć moment który właśnie trwa, nieważne jak bardzo cudowny lub nie - po prostu ten który jest teraz. Myślę, że to dzięki temu nie mam poczucia, że mi ten rok zleciał nie wiadomo kiedy i nie wiadomo jak, bez sensu.

Czasem okazuje się że ten sens odnajduje się podczas niespiesznego spacerku powrotnego z przedszkola. Albo gdy zasiada się całą rodziną do stołu z planszówkami lub na kanapie w z filmem na rzutniku. Gdy buja się w hamaku w podkazimierskich sadach, albo jedzie na rodzinną wycieczkę rowerową. Czasem sens życia wypija się w porannej filiżance kawy zrobionej przez męża. Czasem sączy się w kwietniowych promieniach słońca, albo spływa w kroplach deszczu uderzających o namiot. Zawsze jest w lesie. Jak się jest uważnym, to jest go bardzo dużo w zupełnie zwykłych dniach.

Jedna świeczka symbolizująca ostatni rok wieku "trzydzieści kilka"

Lutowe BieszczadyW życiu ważne jest żeby się dużo przytulać do drzew

Trochę wyżej odnaleźliśmy całkiem ładną zimę


Pierwsza, prawie wiosenna wycieczkaA tu już wiosna na pełnej.
RZEPAKIARACzasem zdarzają nam się spacery nie tylko po błocie
to cóż, że do Szwecji

pierwsza z naszych dzikich miejscówek szwedzkich

szef kuchni serwuje makaron z kurkami

Świat Astrid Lindgren, cudowny park rozrywki w skansenowym klimacie, dla fanów autorki


Split, czyli początek roku szkolnego na wagarach
wrześniowa niedzielka idealnaWchodzimy w ten 2024! Z ufnością


2 komentarze:

  1. jak bardzo lubie czytac co piszesz i jak bardzo przemawia do mnie jak piszesz, formuujesz mysli... uwielbiam tu zagladac
    Pozdrawiam serdecznie Joanna

    OdpowiedzUsuń
  2. Był to też rok całkiem dobry jeżeli chodzi o ilość postów. Dla tych co lubią tu zaglądać oczywiście :-)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za spędzony u mnie czas i każdy komentarz. Jeśli spodobał Ci się ten post, będzie mi miło jeśli go zalajkujesz / udostępnisz:) Pozdrawiam!